POZRITE SI KRÁTKE VIDEO Z AKTIVÍT KAMPANE 16 DNÍ AKTIVIZMU V KOŠICIACH

Už tradične v Košiciach ľudia symbolicky vypískali násilie na ženách z našej spoločnosti v rámci verejného zhromaždenia „Vypískajme násilie“. Na Hlavnej ulici si mohli pozrieť výstavu „Umlčané svedkyne“, ktorá upozorňuje na najzávažnejší dopad násilia na ženách, a to vraždy žien v dôsledku násilia. Výstava prináša na červených figurínach príbehy konkrétnych slovenských žien, ktoré zabil alebo zavraždil ich súčasný alebo bývalý partner. Niektorí ľudia zapálili na pamiatku ich stratených životov sviečku, iní zanechali odkaz v kronike k výstave. 

Výstavu mali možnosť vidieť aj mladí ľudia zo stredných škôl v Košickom kraji, pre ktorých boli určené interaktívne diskusie na tému „dating violence“ teda násilia vo vzťahoch mladých ľudí. Mali možnosť sa rozprávať o tom, aký je rozdiel medzi zdravým, nezdravým a násilným vzťahom a čo pre nich znamená vo vzťahu rešpekt. 

Aktivity boli aj pre odbornú verejnosť – ľudí z rôznych inštitúcií, ktoré sa podieľajú na riešení prípadov násilia na ženách v partnerských vzťahoch a ich deťoch a prichádzajú so ženami a deťmi do kontaktu. Pracovníčky oddelení sociálno-právnej ochrany sa zúčastnili workshopu k ochrane detí žien zažívajúcich násilie a stretli sa aj členky a členovia troch pracovných skupín v kraji, ktorých cieľom je rozvíjať spoluprácu medzi mimovládnymi organizáciami a inštitúciami v oblasti ochrany a pomoci pre ženy zažívajúce násilie a ich deti. 

Aktivity v Košiciach aj tohto roku pripravila mimovládna organizácia Fenestra.

Share on facebook
Zdieľať

Ďalšie udalosti